Чи всі розлучення – про розлучення?

Стикаючись з парами, що подають на розлучення, бачу корисність введення процедури премедіації для подружжя. Бо під питанням розлучення часто криються інші причини.

Один з поширених прихованих мотивів у цих конфликтах – звернутись до авторитетної третьої сторони. При чому рідні таким авторитетом не будуть – вони ж на чиємусь “боці”, тому потрібен третій – незаангажований. І на цю роль обирають суддю. В ідеалі ним міг би бути психолог або священник. Однак, такі справи доходять до судів та суддям доводиться виконувати чужі ролі, аби вберегти родину та розставити крапки – визначити хто та що має робити. Однак у випадку, коли дружина обирає суд як останній шанс перевиховати свого чоловіка, на жаль, вплив судді дуже обмежений. Допомога психолога в цьому випадку була б набагато ефективніша.

 

Дуже складний варіант – коли один з подружжя тікає, а інший – утримує його всіма силами та засобами, включаючи шантаж. Родичі, діти, хвороби – все лише ускладнює ситуацію для судового рішення. В той же час, вчасне звернення за психологічною підтримкою дозволило б змінити пріоритети і розв’язати напругу більш мирним шляхом.

 

Так, звісно, є пари які вже все вирішили і їм лише треба оформити документи. Тут премедіація не потрібна. Вони вже про все домовилися і впевнені у своєму рішенні. Тому йдуть в суд його оформлювати.

 

Тому парам, які лише замислюються над питанням бути чи не бути нашому подружньому життю, раджу трохи зупинитись та пригадати попередні роки: як починалися відносини, що притягувало вас один в одному, куди “сховалися” ті почуття. Поміркуйте над тим, як можна відновити це ставлення, чи сформувати нове, більш зріле, та наскільки ви готові над цим працювати.

Крім цього оцініть чи готові ви звернутися за сторонньою допомогою, щоб фахівець розглянув вашу ситуацію та допоміг побачити “сліпі” зони та уникнути болісного розлучення. 

И завжди пам’ятайте про наслідки – наскільки вони будуть критичними для вас та оточуючих.

Перевагами проходження премедіації є:

1) спільна домовленість, якої досягли батьки, краща за примусові судові рішення;

2) процедура дозволить швидше розв’язати питання, ніж шлях судових засідань; 

3) психологічний комфорт – під час обговорення та прийняття рішення сторони зможуть краще розібратися зі своїми мотивами, побачити причини поведінки іншої сторони та зрозуміти їх, та, найголовніше, побачити та оцінити наслідки прийнятого рішення.

Особливо важлива премедіація, якщо в сім’ї є діти, та стає питання щодо їх місця проживання, зустрічей з тим із батьків, який буде мешкати окремо.   

Звісно, дуже важливо йти на премедіацію за згодою обох сторін. Інакше її ефективність буде зведена до нуля. 

Поточна ситуація

На даний час в Україні обов’язковість проходження премедіації законодавчо не закріплена. Однак, ви можете нею скористатися за своїм рішенням. Для цього вам слід звернутися до соціальних служб, адвокатів за консультацією та обрати медіатора. Разом ви проходите кілька медіативних сесій, під час яких розглядається ваша ситуація та відпрацьовується найбільш сприятливий для сторін варіант. Прийняте рішення закріплюється під час підписання медіативної угоди та виконується сторонами. Інколи функцію медіатора можуть виконати адвокати, які не є стороною конфлікту, а бачать його зовні та можуть охарактеризувати правові наслідки ваших кроків та рішень.

Закон про проходження премедіації під час розлучення все ще не прийнятий Верховною Радою. На мою думку, дуже важливо, щоб законом були закріплені права подружжя звернутися та вирішити свої спори шляхом переговорів з залученням допомоги стороннього кваліфікованого консультанта. Для чого законодавчо має бути закріплене повноваження судів пропонувати парам як саму процедуру, так і надавати перелік медиаторів, які надають такі послуги. 

Розумію, що побудова зрілих відносин це кропітка справа, на яку йде багато сил, хоча вона того варта – принаймні тоді у вас не буде болючих розлучень, які травмують вас і ваших дітей.