Як здобути українську освіту, перебуваючи на непідконтрольній території?

Що робити, якщо учень має отримати документ про освіту, але він знаходиться  на непідконтрольній Україні території Донбасу чи в окупованому Криму?

По-перше, відповідно до листа МОН України  №1/9-453 від 01.09.2016 року,  Міністерство, на додаток до листів Міністерства від 14.10.2014 №1/9-535 та від 14.09.2015 №1/9-436, повідомляє, що учні, які проживають на відповідних територіях, можуть продовжити здобуття загальної середньої освіти в загальноосвітніх навчальних закладах на підконтрольній українській владі території за всіма існуючими формами навчання. Зважаючи на ситуацію, що несе загрозу життю і здоров’ю дітей, доцільним, за думкою МОН, є їх зарахування саме на екстернатну або дистанційну форму навчання. Основна різниця між цими формами навчання полягає в тому, наскільки самостійно учень  опановує навички та вміння й засовує знання, тобто екстернат суттєво ближче  до навчання у вищому навчальному закладі, бо учень лише отримує навчальний план, методичні рекомендації та строки подання робіт, а дистанційне навчання – це індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності людини, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників навчального процесу.

Згідно з пунктами 2.4 і 2.5 Положення про екстернат у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 19 травня 2008 року №431, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 3 червня 2008 року за №498/15189, керівники відповідних навчальних закладів за необхідності можуть приймати рішення про зарахування екстернів на навчання у відповідному навчальному році без обмеження терміну подачі заяв. Крім цього, пунктами 2.1, 4.1-4.7 Положення про дистанційну форму навчання, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 25 квітня 2013 р. №466, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 р. за №703/23235, визначено можливість організації навчально-виховного процесу з використанням технологій дистанційного навчання у будь-яких формах навчання, в тому числі екстернатній.

Згідно із пунктом 60 Положення про загальноосвітній навчальний заклад, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 серпня 2010 року №778, умовою зарахування учня до старшої школи загальноосвітнього навчального закладу є надання документа про здобуту базову загальну середню освіту державного зразка.

По-друге, ви повинні  діяти  за чітким алгоритмом, наданим нижче.

  1. Оберіть з наступного переліку шкіл базову школу зручну для вас:
  • для Криму:

Державний навчальний заклад “Міжнародна українська школа” (http://ukrintschool.org.ua/)

Адреса: 01021 м.Київ, Кловський узвіз, 8

тел./факс (38044) 253-85-58

e-mail: ukrintschool@ukr.net

  • Для Донбасу та Криму:

Школа екстернів (http://extern.kiev.ua/)

Адреса: 03127, м.Київ, Проспект Голосіївський (40-річчя Жовтня), 106/4,

тел./ факс: +38 (044) 257-10-28

e-mail: extern-school@ukr.net

  • Базові школи, які здійснюють навчання учнів (екстернат з елементами дистанційної освіти) із окупованої території Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі територій Донецької і Луганської областей (http://mon.gov.ua/activity/dlya-zhiteliv-donbasu-i-krimu/oporni-shkoli,-yaki-zdijsnyuyut-navchannya-uchniv/)
  • Платформа E-School, що забезпечує можливість дистанційного навчання (http://eschool.dn.ua/)

Базова школа − це школа, визначена Міністерством освіти і науки як школа, що готова прийняти дитину на екстернат (має відповідне технічне та навчально-методичне забезпечення). Обрати школу потрібно з врахуванням того, що Вам необхідно буде з дитиною приїжджати 1-2 рази на рік для атестації.

Наразі Ви маєте право звернутися у будь-яку школу в будь-якому регіоні України.

  1. Повідомте про Ваше рішення представника адміністрації обраної школи.
  2. Напишіть заяву на ім’я директора обраної школи з проханням зарахувати Вас на навчання в формі екстернату/дистанційно. Обов’язково вкажіть Ваші контактні телефони та електронні адреси. До заяви додайте скан-копію свідоцтва про народження дитини та скани всіх документів про освіту, які маєте.

Ви можете подати заяву до школи протягом навчального року без обмеження термінів.

  1. Очікуйте на повідомлення від адміністрації школи про зарахування та розпочинайте навчання.

До якого класу Вас зарахують?

Вашу дитину зараховують до того класу, що відповідає рівню її знань (рівень визначається комісією навчального закладу). Наприклад, якщо Ваша дитина хоче навчатись у 8 класі та успішно складає оцінювання рівня навчальних досягнень, її зараховують на навчання до 8-го класу.

Умовою зарахування учня до старшої школи загальноосвітнього навчального закладу є надання документа про здобуту базову загальну середню освіту державного зразка.

У разі відсутності вказаного документа про освіту учні з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим, м. Севастополя та непідконтрольних українській владі Донецької і Луганської областей зараховуються до основної школи. Такі учні у найкоротший термін повинні пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 9 клас, державну підсумкову атестацію за курс базової загальної середньої освіти і продовжити навчання у 10 класі за обраною формою навчання в тому ж навчальному році.

Для зарахування учнів до 11 класу крім отримання документа про базову загальну середню освіту необхідно пройти оцінювання рівня навчальних досягнень за 10 клас. (http://old.mon.gov.ua/files/normative/2016-09-22/6219/lmon_453.pdf)

Навчання здійснюється в екстернатній формі (http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z0498-08) з елементами дистанційного навчання (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z0703-13).

Після успішного закінчення навчання та складання державної підсумкової атестації (ДПА), куди необхідно приїхати особисто, Ви отримаєте документ про базову загальну середню освіту після 9 класу (свідоцтво) або про повну загальну середню освіту після 11 класу (атестат).

Одним із нововведень проведення в 2017 році зовнішнього незалежного оцінювання стане те, що результати ЗНО з трьох предметів (українська мова і література, математика або історія України, а також один навчальний предмет за вибором випускника) зараховуються як результати ДПА для випускників старшої школи. (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/z1114-16)

ЗНО-2017     

Реєстрація осіб для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні триватиме з 6 лютого до 17 березня 2017 року. Вносити зміни до реєстраційних даних учасники зовнішнього незалежного оцінювання зможуть до 31 березня 2017 року. Запрошення-перепустки для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, у яких зазначатиметься час і місце проведення тестувань, будуть розміщені на інформаційних сторінках учасників до 28 квітня 2017 року. Графік проведення основної сесії ЗНО-2017: українська мова і література – 23 травня, іспанська мова – 25 травня, німецька мова – 25 травня, французька мова – 25 травня, англійська мова – 29 травня, математика – 31 травня, історія України – 2 червня, російська мова – 6 червня, біологія – 8 червня, географія – 12 червня, фізика – 14 червня, хімія – 16 червня. Графік проведення додаткової сесії зовнішнього незалежного оцінювання буде оприлюднений до 28 квітня 2017 року. Реєстрація для участі в додатковій сесії зовнішнього незалежного оцінювання окремих категорій осіб, які не мали змоги зареєструватися в основний період (учасники антитерористичної операції, особи з окупованого Криму та неконтрольних територій Донбасу), триватиме з 3 до 19 травня 2017 року.

Документ про загальну середню освіту державного зразка видається лише за умови виконання державного стандарту України.

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *